REGIONALNE CESTE
Prije rata od Konjica do Bjelimića je vodio svježe završen regionalni put R-436 koji je izgradila Vojna pošta i koji išao preko Boraka, Boračkog jezera i Glavatičeva do MZ Bjelimići. Agresija na RBiH je zaustavila dalje asfaltiranje puta prema selu Argud i dalje prema Kalinoviku. Tako asfalta ni danas nema od prevoja Vojle (između sela Sopot i Argud), a prilično lošim makadamskim putem ide se preko Din Dola, pored sela Hotovlje, Kutine i izlazi se na asfaltirani regionalni put Kalinovik – Ulog (R-433, nova oznaka R-5501). Udaljenost od Odžaka do Kalinovika ovim putem je nekih dvadeset i pet kilometara.
REGIONALNE CESTE R-703 I R-960
Javno preduzeće JP Ceste Federacije BiH je u periodu od 2013. do 2014. godine investiralo u izradu ”Studije kategorizacije cesta FBiH”. Odluka Vlade FBiH o usvajanju ove studije je donesena na 104. sjednici Vlade, održanoj 20. marta 2014. godine. U navedenoj odluci došlo je do određenih izmjena ranga saobraćajnica, a između ostalog odluka se odnosi i na ceste na području MZ Bjelimići.
Tako se dio ceste sa starom oznakom R-436 u dužini od 33 km (Glavatičevo – Odžaci – Hotovlje (granica entiteta)) počeo označavati kao kao R-703 (regionalna cesta prvog reda), dok se stara lokalna cesta od spoja sa R-703 prema Visočici, Bjelašnici i Igmanu (Argud – Sinanovići – Šabići – Babin Do – Gornja Grkarica) u dužini od 44 km počela označavati kao R-960 (regionalna cesta drugog reda).
Takođe, cestovni pravci koji su kategorizirani ovom odlukom Vlade FBiH u jednu od kategorija cesta, a nisu izgrađeni u ukupnoj dužini po tehničkim karakteristikama za taj rang ceste, na tim dionicama se definiraju kao ceste u izgradnji u smislu eksploatacije i održavanja prohodnosti. Takve su cesta R-703, na potezu od Vojla do Hotovlja, te cesta R-960 na potezu od Sinanovića do Arguda.
Regionalne ceste prvog reda namijenjene su za saobraćajno povezivanje ekonomskih područja države ili entiteta, značajnih središta lokalnih zajednica, kao i za saobraćajno povezivanje sa cestama iste ili više kategorije; posebno izgrađeni priključci, ukoliko su predviđeni, čine njihov sastavni dio.
Regionalne ceste drugog reda namijenjene su za saobraćajno povezivanje središta lokalnih zajednica u okviru određenog entiteta, za povezivanje turističkih (turističke ceste) i graničnih područja značajnih za državu, te za povezivanje graničnih prijelaza sa cestama iste ili više kategorije kada po propisanim kriterijima kategorizacije ne dostigne višu kategoriju.
Takođe, 2018. godine je konačno završeno asfaltiranje putne komunikacije Sinanovići – Luka, koji se nastavio na postojeću asfaltnu komunikaciju R-960 odnosno Gornja Grkarica – Babin Do – Šabići – Sinanovići koja MZ Bjelimići spaja direktno sa Sarajevom. Ovim putem preko planina Bjelašnice i Visočice udaljenost od Sarajeva do Bjelimića je nekih 60 km, i njime se može stići od jedne do druge tačke za nešto više od sat vremena.
Nažalost, iako se ovaj asfaltni pravac od raskrsnice u Sinanovićima do sela Luka (odnosno prema centru MZ Bjelimići u Odžacima) nastavio na već spomenuti postojeći regionalni put R-960 (koji je išao od Gornje Grkarice do raskrsnice u Sinanovićima), Vlada FBiH uopće nije klasificirala dio ceste od Sinanovića do Odžaka (ni kao dio R-960 niti bilo kako jer je klasifikacija rađena 2014. godine, dok je ta dionica finalizirana tek 2018. godine) čime sredstva za održavanje ove dionice ne postoje (što je naročito izraženo u zimskom periodu pa je ova cesta u dijelu od Sinanovića do Luke u tom periodu praktično neprohodna).
Dodatna nelogičnost je što se sa iste raskrsnice u Sinanovićima odakle kreće asfaltni put prema selu Luka takođe odvaja i makadamski put prema selima Ljuta, Svijenča i Argud, a koji je Vlada FBiH već klasificirala kao dio puta R-960.
Kako koja godina dolazi, interes ljudi za ovaj kraj postaje sve veći, posebno zbog razvoja planinarskog, seoskog, ribolovnog i rafting turizma i protoka turista iz Sarajeva prema Visočici, Bjelimićima, Glavatičevu i Boračkom jezeru. Postojeći asfaltni pravac od Sinanovića do Luke odnosno Odžaka je sve prometniji, i vjerujemo da i ova dionica konačno zaslužuje klasifikaciju i to adekvatnu obzirom da već turistički i ekonomski povezuje ne samo lokalne zajednice, već i dvije općine Trnovo i Konjic, odnosno dva kantona – Kanton Sarajevo i Hercegovačko-neretvanski kanton.
Ipak, iako je Odluka o kategorizaciji cesta usvojena 24. novembra 2014. godine, Vlada FBiH je istu 30. marta 2018. stavila van snage i od tada ceste apsolutno nisu kategorizirane i formalno-pravno ne postoje.
A – Sinanovići
(raskrsnica: lijevo makadamski dio R-960 za Ljutu i Argud, desno neklasificirana asfaltirana cesta)
B – Visočica
(nova neklasificirana cesta od raskrsnice sa R-960 u Sinanovićima do R-703 u Odžacima)
C – Luka
(nova neklasificirana cesta od raskrsnice sa R-960 u Sinanovićima do R-703 u Odžacima)
D – Odžaci
(stara cesta R-436 odnosno R-703 po novoj klasifikaciji)
PREVOZ PUTNIKA
U Bjelimićima djeluje i firma “Bjelimići-bus”, koja ima dva minibusa i tri sprintera koji redovno saobraćaju na linijama Bjelimići – Konjic – Sarajevo i obratno. Ujedno, firma “Bjelimići-bus” vrši vanredni prevoz, prevoz za rafting ture, kao i prevoz za dženaze.
Red vožnje firme “Bjelimići-bus” je kako slijedi:
Bjelimići – Konjic – Sarajevo (svakim danom osim nedjelje) u 08:00h (nedjeljom u 15:00h)
Sarajevo – Konjic – Bjelimići (svakim danom osim nedjelje) u 14:00h
Dodatne informacije o trenutnom redu vožnje firme “Bjelimići-bus” kao i o samoj liniji je moguće dobiti na broj telefona: 061/836-574